Helper kuralları

Helper (yardımcı) kuralları


HELPER, IRC ile alakali sorularda yardimci olur. Userlerle gereksiz tartismalara girmez hakaretvari tavir almaz. Userlere karsi vakarli ve ciddidir.userlerle gereksiz ve lüzumsuz sohbetlere girmez.

HELPER, bir userle ilgilenirken diger bir HELPER ne sözlü ve ne de fiili ( kanaldan banlamak) olaya müdahale etmez. Eger user ile ilgilenen gorevli yardımcı olamazsa, diger HELPER'lara durumu havale eder.

HELPER, serverda bulundugu sure boyunca, yardim kanalında bulunmak zorundadır. Bunu ihlal edenlere gereken uygulama yapılır.

HELPERin , kanala bakamayacak kadar mesguliyeti cikarsa kanalda deop olur veya durumu diger helper'lara ileterek kanalla ilgilenemeyecegini bildirir.

HELPER, server veya kanal görevlileri hakkinda sikayette bulunan userleri somut bir sekilde sikayetlerini beyan etmedikleri müddetce sikayeti kaale almak zorunda degildir.

HELPER, özelde küfür ve hakarete ugrayan userları sikayetlerinde usere /ignore nick veya /silence +nick komutunu vererek usere ignoreyi tavsiye eder. Salt bu sikayet üzere kimseyi kanaldan veya serverden atmaz. Gerekirse durumu bir ust merciye (ircoplara) iletir.

HELPERler ithamlara yanit vermek zorunda degillerdir.Uygun lisan kullanmayan hakaret ederek konusan userleri kanaldan cikarirlar.

HELPERler; chanserv,nickserv,memoserv, irc modes ve genel mirc komutları hakkında sorulan sorulara cevap vermek zorundadır. Bunların dısında kalan konular veya komutlarla ilgili sorulacak sorulara cevap verme zorunlulugu yoktur. (Operserv, ircop, telnet....vs)

HELPER, kanaldaki userlere sirasi ile voice vererek ilgilenir .Bir userle ilgilenilirken digerine voice vermez. Fakat aynı anda iki helper iki ayrı user ile ilgilenebilir.

HELPER, yardim kanalında bulundugu sure boyunca kanal genelinde diger HELPER arkadaslariyla özel sohbete girmemeye özen gösterir. Cunku bu kanal yardim kanalıdır, sohbet kanalı degildir.

HELPER, server kurallarını ince ayrıntısına kadar bilmelidir. Gerekli durumlarda userlere server kurallarını hatırlatıp, onların isteklerinin uygun olup olmadıgını gosterebilmelidir.

HELPER, ustesinden gelemedigi bir sorun karsısında muhatabını bir ust merciye (ircoplara) sevk eder.

HELPER, yetkisi olmadıgı halde kimseye kanal genelinde +o (op) veremez ve kimseye helper'lik vaad edemez. HELPER olmak isteyenleri yönetime iletir.

IRCOPLARIN yetkilerinden dolayı helper olmak gibi bir ayrıcalıkları yoktur. Onlarda her helper gibi teste tabi tutulurlar ve uygun gorulurse helper olabilirler.

Tum HELPER'lar bu kuralları kabul etmis ve onaylamıs olur.


Bu kurallar yönetim tarafından belirlenmiş olup, kurallara uymayan Helperler ilk başta geçici olarak uzaklaştırma daha sonra aynı hata devam ederse bir daha Helper yazılmamak şartı ile silinir.
 

HAYDİ PARTİYE
MİRC PROGRAMLARI