Nurcan Taylan, Belarus’un başkenti Minsk’te bugün başlayan Avrupa Halter Şampiyonası’nda 3 altın madalya alarak Avrupa Şampiyonu oldu. Ayrıca Nurcan, silkmede 118 kilo kaldırarak Avrupa rekorunu kırdı.

Avrupa Halter Şampiyonası’nda bayanlar 48 kiloda Nurcan Taylan koparmada altın madalya kazandı. Ayrıca silkme ve toplamda da altın madalya alan Nurcan Avrupa Şampiyonu oldu.. Silkmede 118 kileyu kaldıran milli halterci Avrupa rekoru kırmayı da başardı.

23. Bayanlar Halter Şampiyonası’nın ilk gününde podyuma çıkan olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu 48. kiloda Nurcan Taylan, koparmada 90 kilo kaldırarak tüm rakiplerini geride bıraktı ve altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu oldu.

Nurcan Taylan birinci hakkında kaldırdığı 85 kilo ile Avrupa şampiyonluğunu garantiledi. İkinci hakkında 90 kiloyu kaldıran Nurcan Taylan, altın madalyaya uzanırken, son hakkında 95 kiloyu denedi ancak başarılı olamadı. 48 kiloda yarışan diğer Türk haltercisi Şaziye Okur ise koparmada dördüncü oldu.

Şaziye ilk hakkında 73 kiloyu, ikinci hakkında 76 kiloyu kaldırmayı başardı. Son hakkında 78 kiloyu da kaldıran Şaziye koparmada dördüncü oldu. Koparmada böylece Nurcan Taylan 90 kilo kaldırışı ile şampiyon olurken, Polonyalı Kaprinska Marzena 83 kilo ile ikinci, İtalyan Pagliaro Genny ise 79 kilo ile üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

AVRUPA HALTER ŞAMPİYONASI:
Avrupa Halter Şampiyonası 2 Nisan Cuma günü Belarus’un Minsk kentinde başlıyor.

Türkiye’nin 1988′den bu yana en başarılı olduğu olimpik spor dalında Avrupa Şampiyonası Türk sporcuların madalya alarak moral bulması anlamında önem taşıyor.

17 Mart tarihinde açıklanan ön-katılım listesine göre Türkiye, 17 sporcu ile temsil ediliyor.

48 kg bayanlarda 2004 Olimpiyat şampiyonu Nurcan Taylan, 2008 Olimpiyat ikincisi Sibel Özkan Türkiye adına mücadele edecek. İki sporcunun altın madalya için birbiriyle kıyasıya yarışması bekleniyor. Son 2 yılın Avrupa Şampiyonu Nurcan, Sibel Özkan’ın yanı sıra 2006 ve 2007 şampiyonu İspanyol Estefania Juan ve 2009 üçüncüsü Polonyalı Marzena Karpinska ile de altın madalya mücadelesinde olacak.

Bayanlar 53 kg’nun da en büyük favorisi Aylin Daşdelen. Aylin’in en büyük rakibi, bir başka Türk Emine Bilgin ve geçtiğimiz iki yılın şampiyonu Ukraynalı Nataliya Trotsenko.

Altın madalya beklediğimiz diğer Türk sporcu ise 63 kg’da Sibel Şimşek. 2009′da başarılı kariyerine dünya üçüncülüğünü ekleyen Sibel, Avrupa Şampiyonluğu ünvanını korumak için podyuma çıkacak. Lenka Orsagova ve Roxana Cocos, Sibel’i zorlamaya çalışacak.

Bayanlarda bu 5 sporcu haricinde madalya şansı arayacak sporcular arasında, Emine Bilgin (53 kg), Bediha Tunadayı ve Neslihan Okumuş (58 kg), Ümmühan Uçar ve Sibel Altındaş (75 kg) bulunuyor.

Erkeklerde ünvan koruma mücadelesi verecek sporcumuz ise Erol Bilgin (62 kg) olacak. Geçtiğimiz sene geride bıraktığı Zülfügar Süleymanov ve Dimitris Minasides ile büyük bir mücadeleye girecek olan Erol, 3 senedir Avrupa Şampiyonaları’ndan madalyasız dönmüyor.

Sedat Artuç (56kg), Bünyamin Sezer (62kg), Mete Binay (69kg), Ferit Şen (77 kg), İzzet İnce (85kg), Bünyamin Sudaş (105kg) da madalya arayan diğer Türk sporcular olacak.

10 gün sürecek şampiyonada tüm sporculara başarılar dileriz.