Ayrıkotu:(Gemeine Qecke / Chiendent commun / Common Couch Grass / Scutch / Twitch) Temmuz-agustos aylari arasinda yesil veya morumsu-yesil renkli basaklar veren, 30-100 cm boyunda, çok senelik otsu bir bitki. Toprak altinda çok fazla yayilmis olan ana kökleri bulunur. Bilhassa kumlu topraklari sever. Gövdeleri dik, tüysüz ve içi bostur. Yapraklari dar, uzun, ince, paralel damarli, sivri uçlu, koyu yesil renklidir. Çiçekler gövdenin ucunda ve yassi bir basak durumunda toplanmislardir. Meyve sarimsi renkli uzuncadir. Bitkinin etli kökleri çok eskiden beri üriner hastaliklarda kullanilan önemli bir halk ilacidir. Kökler mesane ve böbrek iltihaplari dahil, mesanedeki tas ve kumlari düsürmek için kullanilan iyi bir idrar söktürücüdür. Idrar arttirici olarak misir püskülü, arpa ile beraber kaynatilarak kullanilir. Hatta köpekler bile agiz ve barsaklarini temizlemek için bitkinin yapraklarini büyük bir zevkle yedikleri için bitki “köpekçimeni” olarak da bilinir. Tarlalarda belirtilen türden baska, buna çok benzeyen büyük ayrikotu (cynadan dactylon) olarak bilinen çesidinin daha kalin kökleri olup, nisasta da tasimasiyla ayrilir ve digeri gibi kullanilir.

Türkiye’de yetistigi yerler: Istanbul, Trakya, Mugla, Anadolu.

Kullanildigi yerler: Kullanilan kisimlari kökleridir. Köklerinde triticin, uçucu yag, müsilaj ve potasyum bulunur.

İlacın Latince Adı: Juglans Regia
Türü: Ağaç
Hastalık: Şeker
Tedavi: Ceviz yaprağı, zeytin yaprağı kaynatılıp içilmeye devam edilir.
Yan Tesiri: Ateşli mizaclarda baş ağrısı yapar, bazılarında sivilce, egzama yapar. Telafisi:Bal, sirke veya kuru üzümle telafi edilir. Sivilce ve kaşıntıya ceviz yaprağı iyi gelir. Ceviz,peynirle ve incirle beraber yenebilir.
Önemli Notlar: Cevizi inceleyecek olursak insan beyni ile karşılaşırız. Beyin şeklindeki ceviz içi beyine elzem olan gümüş iyonunu bulunduruyor. İnsan için gümüş iyonu sadece beyine lazımdır. Özellikle bebekler, yaşlılar ve beyin işçileri için ideal yiyecektir. En dışındaki kabuğuda saç için önemlidir. Saç diplerindeki kepek, konak, sivilce, saçkırana bire bir dir. Saç dökülmesini önler.
İçindekiler:Müslaj, Tanen, Reçine, Katı yağ, Saponin, Silicic asit, Omega 3