BİTKİSEL YOLLARLA ZAYIFLAMAK:
Günümüzün en büyük puroplemlerinden biri fazla kilodur.genetik faktörler,hareketsizlik ,hatalı beslenme,gibi nedenlerle şişmanlık oluşabilir.fazla kiloları bir 200 gr reze hastalıga dönüşmeden dengelemek cok önemlidir. cok hızlı verilen kilolar ,ve şok purogramlar genelde sakıncalıdır . rasd gele hazırlanan zayıflama purogramları ve diyetler insanın dengesini bozabilir.saglıklı ve bilinçli zayıflama ,diyetin yanı sıra düzenli egzersizi ,bilinçli beslenme tekniklerini,sıtres atmatı ,masajı ve dogal destekleri icerir.zatıflamak isteyenler ,utzu az yemeli ve yemek arasında asla su içmemelidirler. ananas hapları ,maydonos tabletleri,mısır püskülü, sinameki ,sarımsak,sogan katkılı dogal preparatlar da metaobilizmanın canlanmasına ve toksinh atmaya faydalıdır. yeşil cay ve tabletleri, mısır püskülü , kiraz sapı, sinameki,.rezene incelmede faydalıdır.ıhlamur,papatya ve nane de iştahı denetler saglıklı zatıflama purogramlarında günde en az 1,5-2 litre katkısız sıcak su vbe günde en az 3 – 4 fincan şekersiz bitki cayı içmek cok önemlidir. cok özel duruımlar dişinda sala ve asla hızlı kilo verilmemelidir. en idali haftadfa 1 kilo verilmelidir.

PRATİK BİTKİSEL FORMÜLLER
1 kilo suya, 30 gıram ayrık kökü 30 gr arpa,30 gr mısır püskülü konur.
10 dakika kaynatılır. soguktuktan sonra süzülür . günde 3 -4 bardak içilir. “1 bardak kaynarsuya ,8-10 gr ufalanmiş aslan pençesi konulur.10 dk bekletilir ,günde 3 bardak içilir.1 bardak kaynar suya 8-10 gr şahdere konulur . 10 dk bekletilir günde 3 bardak içilir. günde 3 tane elma yenilir. ”
200 gr rezene , 200 gr kimyon ,200 gr melek otu kökü toz haline getirilir, karıştırılır.günde 1 kaşık içilir.1 bardak suya 10gr yulaf konulur. 10 dk kaynatılıp,günde 2-3 bardak içilir. 4 bardak suya 1 avuc dolusu ince kıyılmiş maydonos konulur. 20 dk kaynatılır. 1 günde tüketilir. 500gr suya portakal,3 tane limon kıtılıp kaynatılır, 2 kaşik bal konulur.5 dk kaynatılıp ,günde 3-4 bardak içilir. 1kg suya 30 gr mısır püskülü 30 gr arpa,30 gr ayrık kökü konulur. 10 dk kaynatılır. soguduktan sonra süzülür balla tatlandırılır. veya limon sıkılır. 1 günde tüketilir. bu karışima 20 gr da kiraz sapı ilave edilir. yemeklerden 1 saat önce 100 -150 gr cilek yenilir sabahları ac karnına 100 gr dut yenilir. 1 bardak kaynar suya 2 gr ıhlamur konulur. 10 dk berkletilip, günde 1 kac bardak içilir . 1 bardak kaynar suya 1 kaşik funda konulur. 10 dk bekletilip günde 3 bardak içilir. lahana tabii turşusundan günde 1 bardak içilir
kaynak ahmet maranki

ÖMER ÇOŞKUNDAN ÖNERİLER:
23 Mart 2009 tarihli Arım Balım Peteğim Programından alınmış olan, aşağıdaki sağlık kürleri Ömer Coşkunun önerilerinden derlenmiştir.

İSHAL İÇİN : İshal için, nar ve patates olduka etkilidir.
NAR ÇİÇEĞİ VE NAR KABUĞU : 1 tatlı kaşığı nar çiçeği, 1 su bardağı sıcak suda demlendirlir. Şekersiz olarak, sabah akşam aç karnına, 1 er su bardağı içilir.
PATATES : Patatesi kabuklu haşlayıp kabuğuyla birlikte aç karnına yiyin.
KİLO ALMAK İÇİN : 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu, 1 tatlı kaşığı ballaile karıştırılarak, yemeklerden sonra yenir. Çok güzel kilo aldırır.
KİLO VERMEK İÇİN : 1 tatlı kaşığı Çörekotu, yemeklerden 30 dakika önce yenir. Zayıflamak için çok faydalıdır.
UYKUSUZLUK İÇİN KEDİOTU : 1 tatlı kaşığı kediotu kökü, toz haline getirilir.1 su bardağı sıcak suda demleyin yatmadan önce için. Sabah yapıp akşam için.
MANTAR İÇİN : Vücttaki mantarlar için, en çok etki eden, 3 bitki;
KINA: 1 lt suya 5 tatlı kaşığı kınayı 20 dakika fokur fokur kaynatın ve ılıtın. Mantar olan bölgeye sürün ve yatın.
SARIMSAK: 2 diş sarımsağı yatmadan önce için. Parçalamadan Vücuttaki hertürlü mantarın ilacı.
ZAKKUM YAPRAĞI: Zakkum yaprağına sivrisinek gelmez. 10 tane zakkum yaprağını 1 lt suda 10 dakika kaynatın. Ayakdaysa 10 gün eğer eldeyse 1 ay sürün. Kesinlikle içilmez. Zehirlidir.

KOMBU ÇAYININ MUCİZELERİ:
yazıyı okuduktan sonra, yeni bir mucize keşfedilmiş diyeceksiniz sanırım. Çünkü ben öyle dedim. Kendi evinizde hazırlayabileceğiniz bu mucize ötesi çay ile pek çok derdinizize de derman bulacaksınız gibi görünüyor. Önce çayımızın yapılışından, sonrada faydalarından bahsedelim.

* 3 Lt temiz su,
* 1,5 su bardağı toz şeker,
* 10 paket siyah çay,
* 4 poşet şeftali aromalı poşet çay,
* Kombucha mantarı
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Paslanmaz çelik ya da cam bir tencerini içine suyu koyun ve kaynatın. Kaynadıktan sonra, şerkeri ilave edip karıştırın ve 5 dak daha kaynatın. Poşet siyah çayı ve şeftali çayını içine ekleyip, 15 dak. demlendirin. Çay poşetlerini çıkarın. Ocağın altını kapatıp, çay oda sıcaklığına gelene kadar bekletin. Karışımı, geniş bir borcama koyun. Kap ne kadar geniş olursa çay o kadar çabuk, yararlı mantar üretir. Yani fermante olur.Demleme çayın içine, Kombucha mantarını ekleyin. Kombu çayı yapılırken, mantarın daha açık renkli olan kısmının yukarı doğru bakmasına dikkat ediniz. Bazen mantar kavanozun dibine çökecektir. Yukarıya doğru genellikle kendi kendine çıkar. Bu işlem birgün içinde gerçekleşmezse temiz ellerinizle mantarın tersyüz olup olmadığına bakınız ve tekrar yüzeye yerleştiriniz. Kabın ağzını, bir tülbent veya örtüyle örtün. Kenarına lastik geçirin. Ilık ortamda saklayın. 23 derece ideal sıcaklıktır. Tat tercihinize göre, 4–8 gün arasında bekletin. İçine bira veya haif şampanya tarzı, alkollü bir içicek ilave edin. Alkol bu karışımın sirkeye dönüşmesini sağlar.
KOMBU ÇAYININ FAYDALARI :
* En önemli özelliği ömrü uzatmasıdır.
* Tüm salgı bezlerini ve hormon savunmasını uyarır.
* Vücudun pH dengeni sağlar.
* Vücuttaki atık madde ve zehirli maddelerin suda çözülebilir hale gelerek atılmasını sağlar.
* Kan dolaşımını hızlandırır.
* Metabolizmayı uyarır.
* Kalp atış ritmini düzenler.
* Kanı temizler.
* Sinir sistemini düzenler.
* Yüksek tansiyonu düşürür, huzursuzluğu yatıştırır.
* Sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar ve mide düzensizliklerini giderir.
* Astımı tedavi eder, astım krizlerini giderir.
* Kan şekeri seviyesini sabitleyerek, şeker hastalığını tedavi eder.
* Alerjileri hafifletir ve zamanla giderir.
* Sertleşmiş karaciğeri yumuşatır ve yeniler.
* Böbrek faliyetlerini geliştirir.
* Kanseri önler ve tedavi eder.
* İyi bir antioksidan olması nedeniyle, oluşan radyasyona karşı koruyup serbest radikallerle savaşır.
* Hücre duvarının yeniden oluşumunu sağlar.
* Doku sertleşmesini (multiple scloris; MS) tedavi eder.
* Damar sertliğini (arterioscloresis) tedavi eder.
* Elastikiyet sağlar ve gevşek eklemleri kuvvetlendirir.
* Mafsal iltihabı (arthritis) ve romatizmaya iyi gelir.
* Gut hastalığına iyi gelir.
* Böbrekteki ve idrardaki kumu döker, safra kesesi taşlarını düşürür.
* Vücuttaki ürik asit ve kolesterolü suda erir hale getirerek vücuttan atılmasına yardımcı olur.
* Peklik (kabızlık) problemini giderir.
* Hemoroidi tedavi eder.
* Yorgunluk bitkinlik ve sinirliliği giderir.
* Herpes virüsünün soğuk algınlığı ağrılarını ve uçuk oluşturmasını engeller.
* Siğil ve Dysplastik lekeleri yok eder.
* Anjine çare olur.
* Epstein-Barr virüsüne dayanan kronik yorgunluk hissini tedavi eder, öpüşme hastalığı (mononucleosis) iltihaplanmasını iyileştirir.
* Kan sayımını normalize eder.
* Akciğerlerdeki bronşiti, öksürük ve balgamı gideririr.
* Bademcikleri tedavi eder (sirkeleşmiş çay, gargara şeklinde kullanılabilir).
* Kan damarlarını genişleterek ve kardiak kasını uyararak kalp problemlerini giderir.
* Adale ağrılarını giderilmesinde yardımcı olur.