Prof. İ.Saraçoğlu, bitkilerin kimyasının, insanların kimyası üzerinde ruhsal ve fiziksel açıdan çok etkili olduğunu, bunun için gıdalarımızı bilinçli tüketmemiz gerektiğini ifade ediyor.
Sağlıklı bir anne, sağlıklı bir bebek demek! Annenin gebelik ve emzirme dönemindeki duyguları, bebeğini de etkiliyor. Anneler aldıkları gıdaları bilinçli tüketirlerse, olası bir çok sıkıntının da önünü kesmiş oluyorlar.
İşte anne sütünü arttıran doğal gıdalar!
Anason, Rezene, Kereviz, Balkabağı, Çilek, Sumak, Tere otu, Dereotu.
Dereotu, emziren annelerde süt arttırıcı etkiye sahip, aynı zamanda zayıflatıcı etkisi de var.
Sabah ve akşam yemeklerinde 15 dakika önce 1 tutam dere otu çiğnenerek yenirse, emziren annelerde süt arttırıyor. Aynı zamanda zayıflatıcı etkisi de var.

Balkabağı ve Çilek mevsiminde ve doğal olanlar tercih edilerek tüketilmeli!
Anason ve Rezene taneleri eşit oranlarda karıştırılıp, 100ml sıcak suya + 2 gr. oranında karışım demlenip bitki çayı olarak tüketilebilir, aynı zamanda hazım kolaylığı sağlar!
Uyarı: Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar Kereviz tüketiminde dikkatli olmalı!

Anne sütünü azaltan gıdalar!
Nane, maydanoz, nişasta, adaçayı, şeker kamışı, arpa, ararot(patates nişastası), şalgam, mısır, fazla tuz, fazla sirke, fazla limon suyu anne sütünün azalmasına sebep oluyor. Süt veren anneler, bu gıdaları tüketirken dikkatli olmalı!

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu’ndan bol anne sütü için özel bir formül:
600ml. su kaynatılır, 7 – 8 adet doğal kuru incir önce soğuk su ile yıkanır, daha sonra kaynamakta olan suyun içine incirler atılır ve 5 dakika daha çok kısık ateşte kaynatılır,dış kabuğu soyulup, yıkanmış ve ince dilim dilim doğranmış 1 adet iri kum havuç, incirli suya ilave edilip, 4 dakika daha kaynatılıp ılıtılır. Ilıtıldıktan sonra süzülüp ikiye bölünür, sabah ve akşam yudum yudum içilir.
Bu kür yemeklerden 1/2 saat önce veya 1 saat sonra uygulanır.
15 gün uygulandıktan sonra ara verilir.

İhtiyaç halinde tekrar aynı şekilde tekrar edilir.
TUZLU TART TARİFİ

125 gr. margarin
1 tane yumurta
2 buçuk su bardağı un
yarım su bardağı ılık su
2/3 çorba kaşığı kuru maya (10 gr)
½ çay kaşığı tuz
üst malzemesi için
yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
50 gram salam
1 yumurta sarısı

Yapılışı: Kuru mayayı ılık su içerisinde eriterek, ortasını çukur şeklinde açtığınız unun ortasına dökün ve 10 dk. kadar bekleyin.

Diğer malzemeleride de mayalı una karıştırarak yumuşak bir hamur oluncaya kadar yoğurun. Üzerlerini örtüp sıcak bir yerde 20-25 dk. bekledikten sonra merdane ile kenarları 2-3 cm. kalınlığında olacak şekilde açın ve kalıbın içine yerleştirin.

Yumurtanın bir kısmı ile rende kaşarın yarısını karıştırın ve hamurun üzerine yayın. Üzerine salam dilimlerini koyun ve kalan yumurta sarısını sürün. En üste ise kalan rendelenmiş kaşarları serpin. 20-25 dk. daha dinlendirin ve önceden ısıtılmış fırında 220 °C’ de 20-25 dk. Pişirin. Tartın üst malzemesini zevkinize göre değiştirebilirsiniz.