GOOGLE ADSENSE EFT ÖDEMELERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPTI
2010 Ocak ayının ilk gününde, Türkiye’de bazı yeni banka düzenlemeleri yürürlüğe girecektir. Eğer Türkiye’de yerleşikseniz ve AdSense ödemelerinizi Elektronik Posta Yolu ile alıyorsanız, hesabınızda bazı değişiklikler yapmanız isteyeceğiz. İleride EFT ödemelerinizi sorunsuz bir şekilde alabilmek için, Banka hesabınızın Uluslararası Banka Hesap Numarasını (IBAN) ve Banka Kimilik Kodunu (BIC) bildirmeniz gerekecektir.

Bu zamana kadar, yerel banka hesap detaylarınızı AdSense hesabınıza girmiştiniz. IBAN ödemelerinde sorun yaşamamak için yakında AdSense hesabınıza girmiş olduğunuz yerel banka hesap numaralarınızı kaldıracağız ve IBAN bilgilerinizi girmenizi isteyeceğiz. IBAN bilgilerinizi nasıl girebileceğiniz ile ilgili bilgileri Yardım Merkezinden bulabilirsiniz. IBAN bilgilerinizi çoktan girdiyseniz, yeniden bir değişiklik yapmaya ihtiyacınız yoktur.

15 Aralık’ a kadar bu değişiklikleri yapmadığınız taktirde, ödemeniz etkilenebilir. AdSense EFT ödemelerinizde herhangi bir gecikme olmaması için lütfen gerekli değişiklikleri 15 Aralık tarihine kadar yapın.

Aşağıda bazı sık sorulan soruları sizlerle paylaşmak istedik:

IBAN nedir ve nereden bulabilirim?

Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) banka hesap numaralarını uluslararası standartlarda tanımlanmasını sağlar. Türk IBAN numarası harf ve rakam olmak üzere toplam 26 karakterden oluşur. Bu numarayı banka hesap dökümlerinizde bulabilirsiniz. Eğer bankanızın IBAN numarasından emin değilseniz, bankanıza danışmanızı rica edeceğiz. Örnek: TR21 X306 5018 1658 9435 3754 12

BIC nedir ve nerede bulabilirim?

Banka Kimlik Kodu veya BIC ödemenin yapıldığı kişinin bankasını tanımlar. BIC tanımlamasını Hesap dökümlerinden veya online SWIFT BIC datasından bulabilirsiniz. Örnek: WXYZ TR IS

Şu anda kullanmış olduğum aynı banka hesabını ilerideki ödemelerim için de kullanabilir miyim?Evet. Mevcut banka hesabınızı IBAN ve BIC numaralarını da ekleyip AdSense hesabınızdan yeniden tanımlama yaptığınız sürece kullanabilirsiniz.
En son ne zamana kadar bu değişiklikleri yapabilirim?
Mevcut şekli ile yerel banka hesabınıza yapabileceğimiz en son ödeme 2009 Kasım ayının sonunda olacaktır. Aralık ayı için gönderilecek ödemeler, IBAN ve BIC bilgileri dikkate alınarak yapılacaktır. Bu yüzden 15 Aralık’tan önce gerekli değişiklikleri yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

ADSENSE OPTİMİZASYON İÇİN KALİTELİ İÇERİK KALİTELİ TRAFİK

Sitenizin optimizasyonu için sitenizdeki reklam yerleşiminin kazançlarınızda önemli bir rol oyanayabileceğini bir çok kez vurgulamıştık. Bu özelliğe ek olarak, sitenizin kaliteli içeriği ve buna paralel yüksek kaliteli trafik, AdSense ile elde edeceğiniz başarı için önemlidir.

Web sitenizin trafiğini optimize etmek isterseniz, içeriğinizi nasıl geliştireceğinizle ve sayfalarınızı nasıl yapılandıracağınızla ilgili fikirler için web yöneticisi yönergelerine yakından göz atmanızı tavsiye ederiz. Özel olarak, URL’lerinizi Google Sitemaps‘e göndermeniz, insanların daha fazla sayıda web sayfanızı keşfetmelerine ve sitelerinizin etki alanının büyümesine yardımcı olabilir.